VERGİ BORCU SORGULAMA


Kişilerin devlete vergi borcu olabileceği gibi vergi borçları ile ilgili kolay bir şekilde kişilerin bilgi alabilmesi amacıyla e devlet üzerinden hizmetler kullanıma sunulmuştur. Vergi borcu sorgulama adı ile kullanıma sunulan bu hizmetlerden yararlanan kişiler kolay bir şekilde vergi durumunu takip edebilmektedir.

Vergi borcu bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli işlemlerden bir tanesi de sistem tarafından borçların sürekli güncellenmesidir. Bu açıdan ödemeler yapılmadan önce vergi borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Vergi borcu sorgulama olarak sunulan hizmetlerin e devlet aracılığıyla kullanımda olması büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu açıdan kolay bir şekilde sistemleri giriş yapıldıktan sonra güncel vergi borcu öğrenilebilir. Kişilerin vergi borcu sorgulama işlemlerinde kullanılacağı ekran şöyledir;

gib-vergi-borcu-sorgu

E devlet üzerinden yapılan vergi borcu sorgulama işlemlerinde üyelik girişi zorunlu olduğundan dolayı sadece üyeliği bulunan kişilerin işlem yapabilmesi mümkündür. Giriş sonrasında sistem tarafından üyelik bilgileri üzerinden sorgulama yapılacak ve güncel borçlar ekranda yayınlanacaktır.

Bu bakımdan kişilerin ek bir bilgi girişi yanmasına dahi gerek kalmadan sistem üzerinden kolay bir şekilde güncel borçlarını öğrenebilmesi mümkündür. E devlet dışından Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından İnternet Vergi Dairesi üzerinden de hizmetler kullanıma sunulmuştur. Fakat e devlet üzerinden işlem yapmak çok daha kolaydır. Vergi borcu sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişiler aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak direkt e devlet üzerinden işlemlerini yapmaya başlayabilir. İşlemler ücretsiz olduğu gibi sorgulama yapan kişiler SGK web tahsilat sistemi üzerinden vergi borçlarını ödeme imkânlara sahiptir. Online olarak yapılacak ödeme işlemlerinde kişilerin kredi kartı bilgilerini girmesi gerekmektedir. Tüm ödemeler kredi kartı aracılığı ile yapılmakta ve başka bir ödeme yöntemi de kabul edilmemektedir.

1 Comment Posted

  1. Zamanda yapılan yanlış hesaplamalar ve mükellefin doğruluğuna ianamayn bi kactane gerek memurları benim gibi vatandaşları mağdur ediyor yiyecek ekmeğe muhtaç birakiyolar yazıklar olsun zamanında beni haksız yere borclandiran memurlara hakkını bu dünyada ve öbür dünyada helal etmiyorum onlarda benim gibi perişan olsunlar insallah benim suan 1 milyon 165 binlira ama borç gorunuyo değil bu parayı ödemek benim 10 binlira ödeyecek durumu yok ben yeşil kartliym hayatım alt üst oldu ne olur bana bi çare yetkililere yalvariyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*