KOSGEB DESTEĞİ


Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Türkiye’de özellikle iş fikri olan kişiler tarafından ilgi görmektedir. Kişiler destek alabilmek ve iş açabilmek için kurslara katılarak kursları tamamlamak ve ardından alınacak destekler ile bu iş fikrini hayata geçirmeye çalışmaktadır.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme VE Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sunulan kurslar ve eğitimler bu açıdan oldukça önemlidir. KOSGEB desteğinin alınması pek çok konusunda işleri kolaylaştırdığı gibi kişiler için aynı zamanda bir güvence de sağlanmaktadır. Özellikle iş açmak için yeterli nakitti bulunmayan kişiler Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme VE Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığı ile bu imkânlara sahip olabilmektedir.

KOSGEB Destek Şartları Ve Mevzuat

KOSGEB tarafından destek programı uygulanmaktadır. Bu programda yurt içi fuar desteğinden eğitim desteğine kadar farklı alanlarda destek sağlanmaktadır. Fakat kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan birisi desteklerin bölgelere göre farklılık gösterebildiğidir. Destek sayfasında da görüleceği üzere 1. Ve 2. Bölgeler ayrı, 3, 4, 5. Ve 6. Bölgele ayrı sınıflandırılmış ve bu bölgelerde uygulanan oranlar da farklı şekilde hazırlanmıştır. Bu konuda yüzde 50’ye yüzde 60 gibi bir farklılık bulunmaktadır. Ayrıca KOSGEB desteği için üst limitler de belirlenerek sağlanacak desteğin maksimum rakamları da kişiler ile paylaşılmıştır.

E Devlet KOSGEB Hizmetleri

E devlet üzerinden KOSGEB ile ilgili bilgi alınması mümkün kılınırken, tek bir hizmet kullanıma sunulmuştur. Kişiler işletme durum sorgulama yaparak e devlet üzerinden durum bilgisi alabilmektedir. Bunun için seçilmesi gereken ekran şöyledir;

resim

Hizmet seçildikten sonra ise ekrana gelecek sayfa şöyledir;

resim2

Bu sayfada kişilerin işletme bilgilerini alabilmesi için vergi numarasını girmesi gerekmetkedri. Vergi numarasının girilmesi yeterli olduğu gibi bilgi girişi sonrasında güncel durum bilgisi ekranda yer alacaktır. Böylece kişiler çok kolay bir şekilde KOSGEB desteği ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme VE Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile olan ilişkilerin son durumunu öğrenebilmektedir.

Üstelik işlemler ücretsiz bir şekilde yapıldığından dolayı güncel durum hakkında bilgi almak isteyenler tekrar tekrar sorgulama yapabilir. Sorgulama yapmak isteyenler direk https://www.turkiye.gov.tr/isletme-durum-sorgulama adresini ziyaret edebilir.

36 Comments Posted

    • Oncelikle ayrıntılı bir tablosu olan kosgeb başvuru tablolarında işletmeye aldığınız şekere kadar maliyetini hesapli ve planlı şekilde yazarak başvuruda bulunmalısınız. Kurslari mevcuttur.

  1. Ben isyerimi actim ama 1yil oldu kurala gireli 4ay gecti butun evraklarim tamam hic bir eksigim yok ama hala parami alamadim ben nezaman odenek olur bilmiyorum bilgide alamiyorum isin acikcasi bana cevap vermiyolar bu konuda nereye bas vurabilirim umidimi yitirmek uzereyim lutfen yardimci olun

  2. Merhaba benim kosgebden gişimcilik belgem var. Ben kreş açmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

  3. Arkadaşlar bu kuruluş hakkında bilginiz varmı ben hibe aldım parayı aldılar ama geri dönüş yapmadılar dolandirildim mi acaba bilgisi olan veya karşılık alan varsa bilgi verebilir mi ?

  4. Arkadaslar iskura gidip basvuru yapiyorsunuz ve sonrasinda sizi olusturulan 9 gunluk eğitim programına cagiriyorlar kursu tamamladıktan hemen sonrasinda sınava giriyorsunuz ve başarılı olursanız projenizi sunuyorsunuz. Daha sonra projeniz onaylanırsa gereken destek yapılıyor. Aslı astarı olan bir proje yani.

  5. Kirsal koy yolu iki yonlu trafiqi akan karayolu uzerinde cay,tost,hamburqer,kofte,doner,bufe acmak istiyorum bakildiqi zmn quzel qetirisi var acaba para kazanabilirmiyim bunun icin ne yapmam qerekiyo 0533 625 12 13 bu numaradan bana ulasabilirmisiniz.

  6. Merhaba benim sorunum babamdan yetim maasi aliyrm dukkan acmak istiyrm kosgeb ten yararlanirmiym lutfen yardimci olun tesekkurler

  7. Bende bir iş yeri açmak istiyorum ama matdi durum yok 25 yılı dekorasyon urasıyorum vede şu anda bi özel iş yerinde sorumluyu ama ben kedi işimi yapmak istiyorum yaş 45 iyi bi deneyim var tel cep 05385 beni özel bi firma araması direk devlet yetkilisi arası komisyon verme işim bitirecek yetkili olsun çok ama çok menu olurum

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*