GSS PRİM BORCU SORGULAMA


Genel sağlık sigortası olarak bilinen GSS içerisinde gelir testi yaptırmayan kişilerin belli bir süre içerisinde GSS borçlarına tekabül edilmesi bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak kişilerin işsiz olması durumunda aylık GSS’ye ödeme yapmaları ana şartlar arasında yer alırken, işsiz olarak görülen öğrencilerinde bu durumda GSS ödememesi için öğrenci belgesini ibraz etmesi gerekiyor. Çeşitli kaynaklar üzerinde farklılık gösteren Genel Sağlık Sigortası üzerinde ki var olan tüm borçları en sağlıklı öğrenebileceğiniz alan kesinlikle E-devlettir. E-devlet sistemi tamamen kamu işlemlerinin online biçimde yapılmasını kurgulayan online sistemdir. Buna bağlı olarak E-devlet şifresi sahibi olan kişiler her türlü T.C ile GSS Borç Sorgulama işlemi yapabilmektedir. E-devlet şifresi sahibi olmayan kişilerde anında takdim edebilmeleri için muhakkak PTT’den E-devlet şifresi almaları gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası hakkında ki herhangi bir borcu sorgulamak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu olan bağlantıya giriş yapması gerekmektedir. Bağlantı içerisinde çıkacak olan sayfa içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” sekmesine tıklıyor olmanız ilgili yeni sayfa açmanıza ve o kısımda yer alan T.C dahil olmak üzere E-devlet şifresini giriyor olmanız sisteme giriş yapmanızı sağlayacak olup, tüm GSS borçlarınızı sorgulamanız için yeterli olacaktır.

GSS Prim Borcu Sorgulama

Genel sağlık sigortası kapsamında yer alan kişilerin ilgili borçları takip edebilmeleri ve buna bağlı olabilecek her türlü işlemleri gönül rahatlığı ile yapabilmeleri için muhakkak E-devlet sistemini kullanacak olması şartı aranmaktadır. Kişilerin e-devlet kapsamı içerisinde tüm işlemleri yapabilmesi için derhal E-devlet şifresine sahip olacak olması şartı aranmaktadır. Şifre mantığı ile çalışan e-devlet kapsamında tüm GSS prim borçları hakkında prim durumlarınızı inceleyebilecek ve bu konu hakkında GSS borç sorgulama işlemlerini rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

Kişilerin e-devlet sistemine dahil olmak suretiyle PTT’den aldıkları şifre ile işlem yapmaları durumunda yapmaları gereken tek işlem https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu olan bağlantıyı açmaları ve sayfa içerisinde çıkacak olan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanını seçmeleri olacaktır. İlgili alana tıklama sonrasında yeni çıkacak sayfa içerisinde kişiler Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık bilgilerini e-devlet şifresiyle birlikte girmeleri gerekmektedir. Sistemin doğrulanmasından sonra kişiler gss prim borçları hakkında istedikleri tüm işlemleri yaparak, ilgili dökümleri inceleyerek her türlü sorgulama hizmetlerinden yararlanabilmesi tamamen mümkün olacaktır.

gss borc sorgulama

GSS Prim Borcuna İtiraz Hakkı

Kişilerin zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamı altında yer alması durumunda kişilerin bir takım itiraz hakları olabilmektedir.Sosyal Güvenlik Kurumu bu konu hakkında kişilere GSS borcuna itiraz edebilmek hakkı vermiştir. Kişilerin kendilerini haklı çıkarmaları durumunda GSS borçlarıyla ilgili her türlü yapılandırma işlemlerinin yapılması açısından kişiler kendilerini haklı gördüklerini beyan edecek somut belgeleri dilekçe yöntemiyle Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına ibraz etmeleri durumunda GSS hakkında yapılacak olan borç itirazı değerlendirmeye alınacak olup, kişinin getirdiği itiraz hakkına cevap verilecektir.

Özellikle öğrencilerin başına gelen GSS borçları en çok itiraz haklarını kullanmalarına neden olmaktadır. Bu sebeple ilgili kişiler prim borçlarını sildirebilmek için öğrenci belgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmeleri durumunda tüm problemi ortadan kaldırabilmektedir. SGK almış olduğu her türlü itiraz haklarında kişilerin ne kadar haklı olduğunu elle tutulur şekilde gözlemleyip, daha sonrasında itiraz sahibi kişilerin haklı olması durumunda tüm GSS borçları sistem üzerinden silinmektedir. Kişilerin öncelikle ne kadar borca sahip olduklarına https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu ilgili bağlantı üzerinden bakmaları gerekmektedir. E-devlet şifresiyle giriş yapılabilen bu sistem üzerinde tüm GSS borçlarınızı döküm halinde görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*