EHLİYET RANDEVU


Ehliyet almak isteyen kişilerin tüm işlemleri yaptıktan sonra son gideceği yer Emniyet Genel Müdürlüğü’dür. Ehliyet alma aşamasının son bölümünde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek ehliyetini alan adaylar, böylece yasal olarak araç sürme imkanı elde etmektedir.

Ehliyet Alma İşlemleri

Türkiye’de araç kullanmak isteyen kişilerin bu konuda ilk olarak ehliyet kurslarına başvurması gerekir. Yapılacak başvurular sonrasında kişilerin ilk olarak kursa kaydı yapılır ve eğitime tabi tutulur. Bu eğitimlerde kişilerin araç kullanırken ihtiyacı olan bilgiler aktarılır. Böylece kişiler araç kullanmak için hazır hale gelmektedir. Eğitim sonrasında yapılan sınav ile birlikte kişilerin hazır olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Sınavı geçen kişiler için bir sonraki aşama ise direksiyon sınavdır. Bu sınavda kişilerin direksiyon becerileri kontrol edilir ve tüm bu sınavları geçen adaylar, Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden yapacakları başvurular ile birlikte ehliyet alabilmektedir. Ehliyet işlemleri için başvuru yapacak kişilerin bu konuda ehliyet randevusu alması ise zorunludur.

Ehliyet Randevusu Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde işlemler yoğun olduğu için kişilerin randevu alması zorunludur. Randevu alma işlemleri ise direk internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu bakımdan kişilerin aşağıda yer alan bağlantı üzerinden sisteme erişim sağlaması yeterlidir. Giriş sonrasında kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden ehliyet randevu alma işlemlerini başlatabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü ehliyet randevu sistemi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu bağlantı üzerinden sisteme giriş yapan kişilerin karşısına aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Bu ekranda ise görüldüğü gibi bilgi girişlerinin yapılarak adım adım Emniyet Genel Müdürlüğü ehliyet randevu alma işlemlerinin yapılması gerekir.

Ehliyet Randevu Alma İşlemleri

Emniyet Genel Müdürlüğü ehliyet randevu alma işlemlerinde kişilerin karşısına 3 farklı seçenek çıkmaktadır. Bu seçenekler ise şöyledir;

İlk Defa Sürücü Belgesi Müracaatı

Eski Sürücü Belgesi Yenileme – Fark – Kayıp – Çalıntı

Tedbil (Yabancı Belge Dönüştürme)

Kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden ehliyet randevu alırken, 3 farklı işlem yapma imkanına sahiptir ve bu bakımdan bu seçeneklerden uygun olanının seçilmesi yeterlidir. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan kişiler kolay bir şekilde randevu alma ve Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden işlem yapma imkanına sahip olacaktır. Özellikle ilk defa kursa giderek ehliyet için başvuru yapan kişilerin ilk defa sürücü belgesi müracaatı seçeneğini kullanması gerekecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü randevu işlemlerinde bir sonraki ekrana geçiş yapıldığında kişilerin detaylı bir şekilde bilgi girmesi gerekir. Ehliyet randevu için nerede işlem yapılacağı ilk olarak il, sonrasında ise ilçe olarak seçilmelidir. Seçim yapıldıktan sonra ise en uygun gün bilgisi paylaşılır ve kişiler gün saat seçimi yaparak ehliyet randevu alma işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Ehliyet Randevu Alma İşlem Detayları

Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden işlem yapacak kişilerine k bir ücret ödemesine gerek yoktur. Ehliyet almak için başvuru yapacak kişilerin ehliyet ücretini ödemesi gerekecektir. Bu nedenle de kişilerin başvuru öncesinde ücret konusunda güncel bilgileri öğrenmesi önemlidir. Böylece randevu için gidildiğinde ehliyet için gerekli olan ücret de yatılarak kişilerin sorunsuz bir şekilde işlem yapması sağlanacaktır. Eğer bu konuda küçük bir soru işaretiniz dahi varsa yapmanız gereken işlem son derece basittir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gittiğinizde buradan ehliyet ile ilgili tüm konularda bilgi alabilirsiniz. Üstelik başvuru yaptığınız ehliyet kursu da yine sizlere gerekli olan tüm bilgileri aktarmaktadır. Böylece sorunsuz bir şekilde işlem yapma şansınız olacaktır. Özellikle kişilerin başlangıç itibari ile fazla bilgisi olmayan kişiler, mutlaka gerekli desteği almalı ve bu konuda işlemlerini sürdürmelidir.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*