E DEVLET ŞİFRESİ ALMA


Kişilerin e devlet üzerinden sunulan hizmetlerden yararlanmak için üyeliği bulunmaktadır. Üyelik ise şifre alımı ile birlikte oluşmakta ve aktif hale gelmektedir. Bu nedenle kişilerin e devlet şifresi alması zorunlu tutulmuştur ve isteyen her vatandaş e devlet şifresi alabilmektedir

E Devlet Giriş Ekranı

E devlet giriş ekranı aşağıda resimde görüldüğü gibidir. Bu bölümde sisteme erişim sağlanabilecek 5 farklı seçenek sunulmaktadır. Kişiler mevcut bilgilerine ve hizmet durumlarına göre giriş seçeneklerinden uygun olanını tercih ederek sisteme giriş yapabilir. En çok kullanılan yöntem, e devlet şifresi ile giriştir. Fakat kişilerin bu seçenekte e devlet şifresi alması gerekir.

Resim1

Giriş konusunda diğer seçenekler mobil ve elektronik imzadır. İlgili hizmetler hemen kullanılabilen bir hizmet türü olmadığından dolayı kişilerin daha önceden belirtilen hizmetler için başvuru yapması ve imza kullanmaya başlaması gerekmektedir. Özellikle üyeliği bulunmayan kişiler için TC kimlik kartı ile giriş seçeneği değerlendirilebilir. Bu seçenekte kişiler yeni dağıtılacak kimlikler ile sisteme giriş yapma imkânına sahip olacaktır. Fakat şu an için sadece Bolu bölgesinde pilot uygulama yapılabildiği için ilgili seçenek sadece bu bölgedeki kişiler için geçerlidir.

E devlet giriş konusunda son seçenek ise internet bankacılığıdır. Bankaların online bankacılık sistemlerini kullanan ve üyeliği bulunan kişiler, ilgili üyelikleri kullanarak sisteme giriş yapabilir. Bu bölümde güncel banka listesi bulunmaktadır. Resmi bulunan bankalar e devlet giriş modülünü desteklemektedir. Bu bankalar ise şöyledir;

Resim2

Belirtilen seçeneklerin geçerli olmadığı durumlarda ise kişilerin e devlet şifresi alabileceği tek kaynak PTT’dir. Resmi olarak sadece PTT’ler aracılığı ile kişilere sağlanan şifre için bizzat PTT’ye gidilmelidir. Kimlik ibrazı ile birlikte kişilere ücret karşılığında e devlet şifresi verilmektedir. Kapalı bir zarf içeresinde verilen şifre, ilk giriş için geçerlidir ve giriş sonrasında kişilerin yeni bir şifre belirlemesi gerekir. PTT üzerinden şifre almak isteyen kişilerin bu bakımdan yapması gereken tek işlem kimlikleri ile birlikte PTT’ye gitmektir. PTT’den alınan şifre ile birlikte TC kimlik numarası da kullanılarak sisteme giriş sağlanmalıdır. Böylece sorunsuz bir şekilde işlemler yürütülebilir.

E devlet giriş seçeneğinde gerekli imkanı bulunmayan kişilerin mutlaka PTT’ye müracat etmesi gerekir.

18 Comments Posted

  1. Ailenizde 1 dereceden akrabanız varsa onun tc kimlik numarasindan sifremi unuttum sistemine girip ne en alt bolumde aileden yakin kisinin tc yazıp işleminizi yapabilirsiniz ve yeni sifree icin yazarsiniz kutucuga olay böylece onaylanlanmıs olur.?

  2. Emlak vergisi mesaji geliyor bana adima bi mal varligi oldugu iicn mi geliyor yoksa herkese mi msj geliyor emlak vergsinizi yatirin diye

  3. Iyi gunler… ben yabanciyim… e-devlet sifremi unuttum… “sifremi unuttum” butonuna basarak sifremi yenilemek istiyorum, ancak doldurulmasi zorunlu olan haneler arasinda 1. derece akrabanin TC kimlik numarasi isteniyor… fakat ben yabanciyim ve sadece kendime ait olan, ikamet icin verilmis yabanci kimlik numaram var… ne etmeliyim?
    Onceden tesekkurler..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*