BAĞKUR GÜN BORÇLANMA İŞLEMLERİ


Bağkur Askerlik Borçlanması

4B kapsamında yer alan kişilerin belirlenen şartlara uyum sağlayarak emekli olma durumlarındaki en önemli kriterlerden birisi olarak bilinen hususlar kişilerin sigortaya olan başlangıç tarihleri ve buna bağlı olarak prim gün sayısı şeklindedir. Kişilerin bu sayılar içerisinde emeklilik hesaplaması yapabilmesi mümkün olacağı gibi prim gün sayısı içerisindeki eksik günleri kurtarabilmek ve buna bağlı olarak erken emekliliğe sahip olabilmek için kişiler doğrudan Bağ-kur kapsamı içerisinde askerlik borçlanması içerisine girmektedir.

Borçlanma içerisine girecek olan kişilerde aranan şartlardan birisi ve en önemli şartlardan birisi olarak bilinen kriter kişinin askere gitmeden önce sigortalı olması şartıdır. Askerden önce sigortalı olmuş ve askerlik nedeniyle işini bırakıp askerlik görevi yapmış kişiler yaptıkları askerlik gün sayısı kadar prime ekletebilmektedir. Eğer ki, kişiler askere gitmeden önce sigorta başlangıcı yapmamışsa bu kişilerin hiçbir şekilde askerlik borçlanmasından yararlanabilmesi, erken yaşta emekli olabilmesi ve buna bağlı olarak eksik olan prim gün sayısını devreye alarak askerlik borçlanması adı altında prim gün sayısına, gün ekletebilmesi maalesef mümkün değildir.

Bağkur Doğum Borçlanması

Bağ-kur’lu bayanların 4B kapsamı altında doğum borçlanması şartlarına uyum göstermesi sonucunda çok rahat bir şekilde doğum borçlanmasına sahip olabilecektir. Kişilerin doğum borçlanmasından yararlanabilecekleri en fazla çocuk sayısı 3’tür. Kişilerin 3 evlatlarına Bağ-kur üzerinden doğum borçlanması alabilmesi tamamen mümkün olacaktır. Ana şartlardan birisi bayanın doğum borçlanması alabilmesi için muhakkak Bağ-kur’lu olması sonrasında doğum yapmış olması gerekmektedir. Doğumdan sonraki 24 aylık sürede geçerli olan primlerin yatmamış olması ve borçlanacağı sürece çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir. İlgili şartlara uyum sağlayan her anne adayı Bağ-kur üzerinden rahatça doğum borçlanması alabilecektir.

Kişilerin doğum borçlanması hakkında yapacakları başvuru merkezi bulundukları bölgede yer alan Sosyal Güvenlik Merkezi olacaktır. Doğum borçlanması için götürmeleri gereken gerekli evraklar borçlanma talep dilekçesi ve kimlik fotokopisinden oluşmaktadır. İlgili talep dilekçelerini, ilgili kuruma bırakmaları sonucunda anne adayları doğumdan sonraki 24 aylık süre içerisinde prim yatırılmayacak olması suretiyle tek çocuk için 720 gün, üç çocuk için de toplamda 2160 gün borçlanma alabilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*